- Pange kirja kõik sissetulekute ja väljaminekute liigid, mis perekonnas ette tulevad ja mõelge kogemuse põhjal välja, milline võiks olla iga väljamineku/sissetuleku eelarve. Ootamatute kulutuste jaoks tehke eraldi jaotus.
- Tee kindlaks, et mille jaoks hakkad eelarvet koostama? Näiteks tahad teada, kui palju sul kuus toidu peale raha kulub? Või soovid eelarve pidamisega end distsiplineerida? Võib-olla tahad välja selgitada, kui palju oleksid iga kuu suuteline säästma, et täita mõni unistus?
- Kui sul on vaja kulutusi kärpida, siis aitab sind eelarve, sest saad lahku lüüa vältimatud kulutused ja välditavad kulutused.
- Ärge lööge kulusid väga peeneks, vaid proovige piirduda põhilistega ja vajadusel lisade ajapikku juurde. Kunagi lõin ma ise toidu/joogi väga pulkadeks ja see tegi sisestamise keerukaks.
- Ärge unustage eelarvesse lisada meelelahutust, reise, puhkusi, kulutusi hobidele jne, sest need ongi teie suurim motivaator kulutada muus valdkonnas vähem.
- Kolmandal neljandal kuul õpid selgeks, milline on su pere-eelarve tegelik seis. Siis võid hakata seadma eesmärke asjade parandamiseks, nt tarbimislaenude äramaksmine kokkuhoiu arvel, mittemõistlike kulutuste vähendamine jne.
- Umbes paar korda aastas on soovitatav istuda kogu perega laua taha ja vaadata üle jooksva või järgneva aasta pere-eelarve, tunda rõõmu saavutuste üle ja panna paika uued eesmärgid.
- Sea endale eesmärk, kui palju võid igale kululiigile ühes nädalas/kuus kulutada ja jälgi sellest kinnipidamist.
- Ole järjekindel ja sea endale sisse süsteem, millal ja kuidas kulusid üles kirjutad. Mõnele võib sobida seda teha igal õhtul, siis on kindel, et midagi ei unune. Teine eelistab tšekid kokku koguda ja kord nädalas eelarvetabelile pühenduda. Kolmas vaatab kuu lõpus internetipangas oma konto väljavõtte üle.
- Oluline on kirja panna ka kõige väiksemad ostud, sest pisikestest kuludest võivad kasvada kuu lõpuks üsna suured summad.
- Lühi- ja pikaajalised eesmärgid on hea läbi mõelda sõltumata praegustest rahalistest võimalustest. Kui kindel siht silme ees, on hoopis lihtsam end motiveerida raha kõrvale panema või sissetulekute suurendamiseks lahendusi leida.