Kas Sa pole kindel, kui palju igakuisest sissetulekust oleks mõistlik kõrvale panna? Või tasuks hoopis kõik ära kulutada? TF Banki Laenukoolil on pakkuda vastus, miks peaks igakuiselt raha siiski kõrvale panema ja kui suur peaks see summa olema.
Igal inimesel tuleb varem või hiljem hetk, mil tekivad rahamured. Seetõttu on targem korjata endale väike rahapuhver. Ei ole vahet, kas autole on tarvis osta uued rehvid, pesumasin ütleb üles, koer haigestub või naaber ujutab veega üle – ometi on hea, kui selline ebameeldivus päris jalust ei löö.
RAHAPUHVRI TEKITAMINE
See, kui palju peaks igakuiselt kõrvale panema, sõltub igaühe sissetulekust. Üks paljulevinud põhitõde on, et puhver võiks olla võrdne vähemalt kolme kuupalgaga ning ideaalis isegi kuue kuu palk. Paarisuhtes peaks puhver olema mõlemal. Iial ei tea, mis elu toob ja seetõttu on tagala omamine ülioluline. Pikemaajalise haigestumise või töökaotuse korral annavad säästud ka võimaluse pingevabalt olukorrale lahendus leida.
Hetkel on Eestis keskmised palgad läbi aegade kõige kõrgemad ja leibkondade rahaline seis hea, valitseb tööjõupuudus. Aga, nagu öeldakse, kõik, mis läheb üles, peab kord ka taas alla tulema. Seetõttu tasub end kindlustada ootamatuste vastu.
Nagu öeldud, siis eesmärgiks võiks olla kolme kuupalga suuruse puhvri tekitamine, kuid isegi kui tundub, et mida kiiremini seda koguda, seda parem, siis vanarahvaski ütleb, et tark ei torma. Vastavalt võimalustele võib sellise summa kõrvalepanek võtta isegi aasta või paar. Tähtis on järjepidavus ja eesmärgi püstitamine. Mõtle rahulikult, milline võiks olla maksimaalne summa, mille säästmine oleks võimalik nii, et seda otseselt ei märkakski.
Hea oleks teha endale kogumiskonto, kust raha nii lihtsalt kasutada ei saa või siis täiesti eraldi arvelduskonto, millel puudub pangakaart ja internetipanga makselimiit on 0. Pane alati kõrvale kindel summa. Asja lihtsustamiseks võid teha igakuise püsimakse säästukontole. Erakorraliste tulude korral tasub need koheselt kanda eraldi kontole. Vastasel korral on tõenäosus suur, et see raha läheb mõne emotsiooniostu või meelelahutuse tarbeks.
MAJAPIDAMISRAAMATU PIDAMINE
Kui Sul ei ole aimu, kui paljust on Sul võimalik loobuda, siis tasuks pidada kasvõi mõned nädalad, ideaalis vähemalt terve kuu, majapidamisraamatut. TF Bank on koostanud Sulle selleks Exceli tabeli, kus saad oma tulud, kulud ja säästud kokku lüüa.
Märgi sinna sissetulekud, kõik püsikulud ja muud jooksvad kulud. Püsikulud on näiteks eluasemekulud (laenu- või üürimakse), kindlustus, tele- ja internetipakett jne. Jooksvate kulude all on kommunaalkulud, söök, riided, puhkusereis vms. Majapidamisraamat aitab Sul avastada ka eelarve nõrgad kohad, milleks võivad tavaliselt olla näiteks liiga kõrge üür, kallis interneti- või mobiilipakett.
Tihti kulub märkamatult suur summa väljas söömisele, igahommikusele kohvirutiinile või halbadele harjumustele – seda kõike saab tuvastada majapidamisraamatut pidades. Kas Sa oled kunagi kokku löönud palju kulub kuus suitsupakile või nädalavahetusel kokteilide joomisele? Ideaalis võiksid asendada halva harjumuste mõne hea harjumusega. Lihtne näide: kui suitsetad paki päevas, kulub sul umbes 150 eurot kuus. Kui see aga asendada treeningklubi paketiga, mis maksab umbes 50 eurot kuus, säästaksid juba 100 eurot ning ilmselt tunneksid ennast ka paremini.
Kasulik on jagada tabelit mõne hea sõbra või pereliikmega, kes kõrvalvaataja pilguga oskab mõtetud väljaminekud kiirelt eristada. Kindlasti on võimalik leida kuluartikleid, mida kärpida muutust märkamat. Oluline on see, et elustiil ei saaks säästetava summa tõttu väga tugevalt kannatada. Vastasel juhul on ebaõnnestumise tõenäosus suurem, sest varem või hiljem tekib murdumine.
Eluasemekulud võiks olla maksimaalselt 30% sissetulekust. Kui need on suuremad, siis tasub endale otsa vaadata, kas tasub nii palju eluasemele kulutada? Hinda kriitiliselt, kas Sinu praegune elupaik on asukohalt ja suuruselt vastavas korrelatsioonis Sinu pereliikmete arvu ja eelarvega. Isegi elekripaketti vahetades on võimalik hoida kokku mõningad eurod. Võrdle erinevaid pakkujaid ja vali kõige soodsam pakett, mida tasub omakorda üle vaadata vähemalt kord aastas. Vaata üle telefoni- ja internetipaketid. Esmalt, kas kodus on vaja üldse internetti? Võib-olla piisab mobiilsest internetist, mida telefonist jagada. Tasub küsida teenusepakkujalt paremat hinda või siis hoopis leping lõpetada ja alustada uut, et saada paremat, nn uue kliendi pakkumist. Lisaks vaata üle ka oma rakenduste kuumaksed. Tihti pole me näiteks Dropboxi lisamahtu kasutanud või Audible’st jõudnud raamatuid kuulata, kuid maksame teenuse eest iga kuu. Paljudel rakendustel on võimalik võtta nii öelda maksepuhkus või kui Sa neid vaevu kasutad, võib-olla on mõtekas teenus peatada.
Lisaks võiksid üle vaadata transpordikulud. Tihti on leibkonnas autosid rohkem kui üks, mis tähendab suuremaid kütuse ja parkimise kulusid, samuti kulub ka auto ise. Katsu planeerida sõidud nii, et saaksid autot jagada. Tervisele on kasulik ka vahest jala käia. Miks mitte minna linna kinno ühistranspordiga? Nii säästad ka parkimiskuludelt.
Pärast finantsnõrkkohtade on tuvastamist, arvuta väljaminekud uuesti üle. Tulemus võib olla ehmatav. Ülejääv summa tasukski edaspidi kõrvale panna, märkamatu sääst, mis elustiili kuidagi ei mõjuta.
Allikas: http://laenukool.ee/raha-kokkuhoid/