Hiljuti rääkisime pere-eelarvest, mis on esimene samm sellel teel, et raha säästa. Ometi ei ole kulutuste kärpimine lihtsate killast ülesanne – seda isegi siis, kui omad täpset ülevaadet, kuhu su raha kulub.
Siin on mõned nipid ja soovitused, mis aitavad sul raha kokku hoida.
- Väljas söömise asemel tee ise kodus süüa ja võta lõunasöök tööle kaasa.
- Ära mine kohvikusse kohvi jooma, tee kodus endale üks mõnus tassitäis kohvi ja naudi seda täiel rinnal.
- Toidupoodi minnes tee ostunimekiri ja planeeri oma toidukordi. Pane paika igapäevane menüü ja pea poes ostunimekirjast kinni. Nii teed vähem impulsiivseid oste.
- Vali toidupoes soodsamad tooted ja kasuta sooduskampaaniaid. Sul on alati võimalik oma planeeritud toidukordades muudatusi teha, kui mõned toiduained on eriti hea hinnaga saadaval.
- Pea sünnipäevasid tagasihoidlikult. Toredaid mälestusi saab luua ka väiksema eelarvega. Otsi selliseid tegevusi, mis ei nõua suuri kulutusi. Selle asemel, et lapse sünnipäeval kallis mängutuba rentida, võid näiteks veeta päeva külalistega looduses matkates või lastele pidžaamapeo korraldada.
- Ära pelga kasutatud asjade soetamist. Kasvueas lastel kulub palju riideid ja jalanõusid. Ära osta neid täishinnaga, vaid leia vähekasutatud ent kvaliteetsed tooted. Abiks on siin näiteks Facebooki kaubitsemise paik Marketplace või kindla suunitlusega Facebooki grupid. Samuti võid leida endale sobivat kaupa mitmesugustest kuulutuste portaalidest nagu näiteks Soov või Okidoki.
- Soeta pühade- ja sünnipäevakingid aegsasti. Kasuta soodusmüüke või e-poodide sooduspakkumisi. Pane jõuludeks varakult väike summa kõrvale, et detsembrikuised kulutused ei lööks pere-eelarvesse suurt auku sisse.
- Kui oled käsitööharrastaja, siis valmista kingid ise. Need on veel palju personaalsemad ja südamlikumad ning toovad saajale kindlasti suurt rõõmu.
- Võrdle elektrilevi ja telefonioperaatori teenuste pakette ja vali soodsam pakkuja.
- Ruumist lahkudes kustuta tuli ning vaheta tavapirnid LED-pirnide vastu.
- Reguleeri kodus soojus kraadi võrra madalamaks, et küttekuludelt kokku hoida.
- Otsusta, kas vajad kõiki TV-kanaleid ning vali soodsam pakett.
- Vaata üle oma ajalehtede ja ajakirjade tellimused. Võimalusel vähenda neid.
- Mõtle läbi, kuidas hoida kokku hinnalise kosmeetika arvelt. Ära osta järgmist kallist niisutavat kreemi, vaid kasuta näiteks mandli- või kookosõli.
- Vali selline meelelahutus, mis ei maksa raha. Külasta kohalikku raamatukogu, tee mõnus jalutuskäik või otsi üles tasuta sündmused, mis lähikonnas toimuvad.
- Vähenda oma kodust asju, mida sul tegelikult vaja ei ole ning müü need ära.
Loodame, et need ideed aitavad sul paremini oma kulutusi planeerida. Selle kõige juures ei tohi muidugi unustada ka elu nautimist. Mõtle, mida sa kõige enam armastad ja planeeri need väljaminekud oma pere-eelarvesse sisse.
Allikas: https://www.hly.ee/kambja-hoiu-laenuyhistu/blogi/kuidas-raha-kokku-hoida